Klauzury z karantény

Pokračujeme v seriálu medailonků našich absolventů. Tentokrát je to Veronika Johana Vedralová, která u nás vystudovala Grafický design a nyní studuje na Katedře designu Fakulty Textilní TUL. Zde prezentujeme její klauzurní práci, která vznikla v nelehké době karantény.
Zadaným tématem byla geometrie-kruh. Já jsem se rozhodla zabývat tématem kruhů pod očima. Šperky jsem vytvářela na základě mých myšlenek a pocitů z daného tématu. Konceptem mé práce byla myšlenka sebelásky – není za co se stydět a místo snahy zakrývat nedostatky, se je snažit zvýraznit a naopak vyzdvihnout nedokonalosti a vážit si jich. Mít se rád takového, jaký jsem. Nedostatky na těle jsou lidské a ideál krásy se neustále mění. Proto jsem pracovala s průhlednými materiály, které by nezakryly přirozenost kruhů. Dalším konceptem byl úplný opak – snaha nedostatky zakrývat. Inspirovala jsem se makeupem, kde se kruhy pod očima zakrývají/neutralizují komplementární barvou – červená/oranžová.
Zároveň jsem pracovala s materiálem, který redukuje oteklost váčků pod očima – led. Vznikl tak dočasný šperk z ledu, který byl tvořený z mleté kávy.
Všechny myšlenkové pochody jsem zároveň vyjadřovala pomocí selfie fotek.
Dál jsem se snažila přiblížit tématu domácího násilí, se kterým únava a kruhy pod očima souvisí. Vznikl tak soubor fotografií s touto tematikou. (viz. foto ve sprše se silonkou, foto s ledem a foto ve vaně).
Pro vyjádření této idey, jsem si vybrala silonky, které zakrývají nedostatky, něco, co není hezké. Na fotografii ve sprše tím vyjadřuji, že pod silonkou není všechno, jak se zdá na první pohled, stejně jako s psychickými problémy nebo s domácím násilím, kdy se člověk tváří, že mu nic není, ale pod povrchem to tak nemusí být. Sprcha na fotce funguje jako očista. Člověk se cítí, jako by ze sebe smýval problémy.
Předposlední fotografie je se šperkem tvořeným z čiré fólie, kterou jsem zbarvila červenou rtěnkou, která permanentně zaschne.
A poslední vyjadřuje zmiňované téma sebelásky, které jsem zde zobrazila punkerským stylem – počmárala jsem si obličej mými názory („Retuš, „nedokonalost“, No a co?“).