Scéna pro Malého Prince

Absolventka našeho Grafického designu Magdalena Hubáčková studuje prvním rokem Design prostředí na FUA TUL. O své klauzuře hovoří takto:

Na semestrální práci jsem si zvolila Malého Prince. Tato kniha mi je inspirací a motivuje mě. Pokaždé si z Malého Prince vezmu něco jiného. Samotný příběh je jedinečný a také velmi oblíbený. Skrývá několik možností, jak s ním pracovat. Tím, že je populární byla pro mě výzva si zkusit jeho scénografii. Chtěla jsem to vzít do rukou trochu jinak nežli obvykle. Udělat něco, co zpočátku vlastně vůbec nechápete, ale později přijde to uvědomění.

Malého Prince zná snad každý. Ale i tak ho objasním. Na začátku příběhu se Malý Princ, který přicestoval ze vzdálené planetky, setkává s pilotem, jenž ztroskotal na Sahaře a snaží se opravit svůj letoun. Pilot se postupně s princem sbližuje a seznamuje se s jeho dětským světem plným fantazie, kterému sám již odvykl. Poté hovoří o svém domově, kde zanechal svou růži, po které se mu nyní stýská.

Dále vypráví o planetách, které navštívil před svým příchodem na Zemi, a o jejich obyvatelích – o králi bez poddaných, o domýšlivci, pijanovi, byznysmenovi, lampáři a o zeměpisci. Na naší planetě se potkává s liškou, kterou si ochočí a pochopí díky ní význam přátelství a jedinečnost těch, které máme rádi. Společně s pilotem pak nachází studnu, u níž se rozloučí. Princ se nechá uštknout hadem a jeho duše se vrací zpět na planetku k opuštěné růži.

Na vytvoření scény jsem si vybrala putování Malého Prince po planetách. Jedná se o 7 planet (mimo jeho planetu), kde se objevuje pokaždé jiný člověk. Malý Princ na ně přelétá a dozvídá se o vlastnostech dospělých lidí. Pokaždé, když Malý Princ přiletí na planetu, začne se měnit scéna a posouvat závěs. Závěsy nejdou v řadě za sebou schválně.