Šperky i sklo

V našem seriálu medailonků z tvorby našich absolventů se opět vracíme k absolventce našeho Grafického Designu Marii Svobodové, která již druhým rokem studuje na Katedře Designu na liberecké TUL.

Šperk

Tématem naší semestrální práce byla inspirace v historii a jak se promítla do současnosti. Měli jsme za úkol vypracovat 2 řetězy, jeden z kovu, druhý z jiného libovolného materiálu. Já si vybrala mosazný drát a bukové napadené dřevo.
Po dlouhém promítání historií jsem si všimla spojitosti mezi řeckou legendou o Trojském koni a stejnojmenným pojmenováním počítačového viru.
Trojský kůň byla válečná zbraň a lest Řeků. S jeho pomocí se jim podařilo dostat do města Trója a následně ho dobít. Tento válečný stroj byl vyroben z několika set kusů dřeva stlučených do sebe. Já jsem v lince kopírovala neurčité tvary dřevěných prken. Vznikaly tak různé nepravidelné mnohoúhelníky ale i 3D tvary.
V současnosti jsme si po této řecké lsti pojmenovali známý počítačový vir- Trojský kůň. Zpravidla když si do počítače natáhnem nějaký vir, upozorní nás to výstražným trojúhelníkem a vykřičníkem. Zde jsem si vytáhla motiv trojúhelníku a skombinovala jsem ho s předešlými mnohoúhelníky. Vznikly šperky z geometrických tvarů, které se opakují. U kovového řetězu je cca 300 spojů a je pokoven antracitem. Dřevěný řetěz je spojen magnetama, jeho velikost nebo rozmístění dřevěných prvků se nechá měnit.

Sklo

U skla bylo zadání ,,figurální miska“. Já jsem se pravděpodobně nechala ovlivnit mým oblíbeným renesančním malířem Hieronyma Bosche, který tvořil podobné figurální kompozice. Vznikly malé dětské nožičky, které vycházejí do misky. Nádoba je určena na špinavé ponožky.