Šperky které rostou

Nikol Rýdlová studovala na naší škole na ateliéru Design bižuterie a módního doplňku, maturovala v roce 2014. Později studovala na TUL Fakultě textilní Design skla a šperku. O své současné výtvarné aktivitě nám napsala toto:

Momentálně studuji Kov a šperk na fakultě umění a designu Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Nejenom v rámci studia se vydávám často do zahraničí za účelem odporných praxí a studijních i pracovních stáží. Věnuji se především autorské tvorbě šperků a objektů. Ve své práci využívám hodně přírodní materiály, nebo již znovu nevyužitelné materiály. Inspirací mi je aktuální světové dění. Poslední roky se stala velikým tématem ekologie. Toto téma jsem několikrát zpracovala ve své umělecké tvorbě.

Jednou z těchto prací je kolekce autorských šperků s názvem Time. Tato práce vznikla v minulém roce, kdy jsem žila v Portugalsku. Země je to nádherná, bohužel co se týká ekologie, není v této oblasti natolik vyspělá například jako některé ze zemí střední Evropy. Šperky jsou zhotoveny z již použitých materiálů, jako jsou například různé jednorázové obaly. Do vně každého šperku byla umístěna zemina a semínka rostlin, která po čase začala prorůstat skrze samotný šperk. Chtěla jsem tím poukázat na boj přírody s nerozložitelnými odpadky, které mi lidé ve velkém množství produkujeme každý den. Práce byla vystavena v Portugalsku, České republice a v Itálii.